Zadaszenie tarasu – co wybrać ?

 

Jako dystrybutor pokryć dachowych i zadaszeń tarasowych bardzo często spotykamy się z pytaniem jakie materiały wybrać na zadaszenie tarasu? Temat ten jest dość obszerny i mógłby być podzielony na dwie kategorie. Tak też zrobimy i my w tym artykule. Pierwszą kategorią są systemowe zadaszenia tarasowe jak np. zadaszenia firmy Verasol których jesteśmy wyłącznym dystrybutorem na południu polski. Zadaszenia te charakteryzują się konstrukcją aluminiową , malowaną proszkowo w kilku wersjach.  Wypełnienie zadaszenia może być ze szkła bezpiecznego lub z poliwęglanu komorowego. Poliwęglan komorowy 16mm w kilku wersjach kolorystycznych. Nasza firma zajmuje się kompleksowym montażem takich zadaszeń i produkcją ich pod wymiar klienta https://rettap.pl/kompletne-systemy-zabudowy-tarasow/  . Na tych zadaszeniach skupimy się w innym artykule.

Drugą grupą zadaszeń tarasów jest osobne  budowanie konstrukcji, lub wykorzystanie już istniejącego szkieletu i wykorzystanie płyt poliwęglanowych do stworzenia kompletnego zadaszenia. 

Konstrukcje zadaszeń tarasów , pergoli , wiat itp. Mogą być stalowe ( skręcane lub spawane) , drewniane , lub aluminiowe. Najczęściej spotykaną konstrukcja jest szkielet drewniany wykonany z drewna suszonego, klejonego, lub zakupionego bezpośrednio na tartaku. My skupimy się na temacie jak przygotować konstrukcję pergoli by łatwo i poprawnie zainstalować na niej płyty z poliwęglanów. 

By nakreślić to zagadnienie konieczne jest pogrupowanie produktów służących do zadaszeń według ich rodzaju,  kształtu, przekroju.

Pierwsza sprawa to surowiec z którego sa one wykonane. Można spotkać płyty z Akrylu ( plexi) , PVC, PET, oraz z Poliwęglanu. Najwytrzymalsze  i najbardziej popularne sa płyty z Poliwęglanu czyli PC . Ten rodzaj płyty występuje w wielu rodzajach. Mamy płyty lite , płyty lite profilowane , płyty komorowe… Postaramy się nakreślić jak przygotować konstrukcje pod każde z tych płyt i czym się one charakteryzują. 

– Płyty LITE z POLIWĘGLANU : standardowo płyty tego rodzaju występują w szerokości 205x600cm i docinane są na żądane wymiary . Płyty występują w rożnych grubościach jednak najczęściej do zadaszeń stosowane są grubości 4-6mm . płyty te nie mają właściwości samonośnych więc zaleca się ich układanie na kratownicy. W skrócie wyglądało by to tak: konstrukcja drewniana najczęściej wygląda tak iż na słupach osadzone są belki nośne a na tych belkach leżą krokwie z reguły w rozstawie co ok 100cm. By właściwie zainstalować poliwęglan lity należało by pomiędzy krokwiami zamocować poprzeczki co 50-100 cm zlicowane z krokwiami. Powstaje nam wtedy kratownica o oczkach np. 50×100. Układając płyty na takiej kratownicy mamy pewność iż nie będą się one łódeczkować od własnego ciężaru i wyginać pod obciążeniem. Płyty lite możemy łączyć wzdłuż ( czyli po spadku  max 6m ) łączenia poprzeczne nie są zalecane. Kompleksowe informacje i wycenę takich płyt otrzymają Państwo w naszej firmie www.rettap.pl

– Płyty LITE PROFILOWANE : są to płyty z poliwęglanu litego którym nadano odpowiednie kształty. Mamy płyty trapezowe o różnych wysokościach trapezu , płyty   faliste, oraz inne płyty jak np. Suntuf EZ GLAZE o kształcie paneli na rąbek stojący. Płyty profilowane występują z reguły w grubościach 0,5-2mm . w przypadku płyt typu trapez i fala najbardziej popularne sa poliwęglany o grubościach 0,5-0,7mm są one sprężyste i bardzo odporne, są w stanie wytrzymać chodzenie po nich , silny wiatr czy grad. Do mocowania takich płyt konieczne jest wykonanie konstrukcji typu łacenie zadaszenia. Na wyżej wspomniane krokwie należy zamocować łaty drewniane nabite na krokwie. Czyli łaty znajdują się wyżej niż krokwie i tworzą poprzeczki co
50-70cm. Na tak zamocowanych łatach układa się płyty i mocuje mechanicznie do łat. Płyty faliste i trapezowe można łączyć zarówno wzdłużnie jak i poprzecznie poprzez zakładanie jednej na drugą. Jest to niedrogie i bardzo trwałe rozwiązanie.  https://rettap.pl/plyty-profilowane/ 

Wspomniane wcześniej płyty Suntuf Ez Glaze wymagają innego sposobu montażu a mianowicie przygotowania cienkich  krokwi ( max 6cm ) i rozstawu pomiędzy krokwiami 60cm. 

– Ostatnim rodzajem płyt poliwęglanowych są PŁYTY KOMOROWE . Poliwęglan komorowy stosowany do zadaszeń to najczęściej  płyty 10mm oraz 16mm. Płyty te standardowo występują w formatach 2,1x7m. W Rettap sprzedajemy te płyty praktycznie we wszystkich rozmiarach ( do pełnych metrów) bez konieczności płacenia za odpady.    Przy montażu poliwęglanów komorowych należy pamiętać o poprawnym montażu ( stosowaniu odpowiednich profili, taśm, uszczelek itp…) zapewnia to wieloletnie i bezproblemowe użytkowanie. 

Płyty komorowe ze względu na montaż i rodzaj stosowanej konstrukcji można podzielić na dwie kategorie. Montaż na samych krokwiach oraz na montaż na łatach. 

W przypadku montażu na krokwiach ( jest to bardzo estetyczne i łączenia płyt wypadają na krokwiach) należy zastosować rozstaw krokwi co 1,05 dla płyt 16mm oraz 70cmm dla płyt 10mm. Stosując takie rozstawy mamy pewność iż płyty sa właściwie podparte i wykorzystujemy całą płytę o szerokości 2,1 bez odpadu i co najważniejsze łączenie płyt wypada nam na krokwiach. 

Jeśli krokwie są rozstawione szerzej niż 100cm lub szerzej niż 70 cm ( dla płyty 10mm) konieczne jest stosowanie łat . Laty dla płyt 10mm co ok 50 cm i dla 16mm co 70-100cm . w takim przypadku mamy widoczne łączenia płyt ( patrząc od dołu) jednak wykorzystujemy całe płyty bez względu na rozstaw krokwi. 

Bardzo istotne jest w jaki sposób mocujemy płyty do konstrukcji . Mocując je do krokwi za pomocą profili ( łączenia płyt na krokwiach ) nasze płyty nigdzie nie są dziurawione dzięki czemu nie ma możliwości by przez otwory od wkrętów do komór dostała się woda, para czy brud. Ten sposób zapewnia najdłuższą żywotność płyt. Podobnie jeśli płyty mocowane są na łatach ale co 100cm mocujemy płytę do łat stosując profil górny i uszczelki. Niestety dość powszechne jest polecanie przez firmy nie dbające o dobro klienta rozwiązań typu : profile tylko do łączeń płyt co 2m , stosowanie profili poliwęglanowych H , przykręcanie płyt komorowych za pomocą wkrętów do łat ( dziurawienie płyt)   itp. Co znacząco pogarsza wizualny efekt końcowy i drastycznie zmniejsza żywotność takiego zadaszenia. 

By cieszyć się zadaszeniem z płyt komorowych konieczne jest zastosowanie kompletnego systemu uszczelek i profili to będzie kluczowe w trwałości i estetyce zadaszenia. 

Polecamy kontakt z nasza firmą a masz 100% pewności iż udzielimy fachowego wsparcia w kwestii montażu i kompleksowej wyceny.